Return To Elections

Local Races

Return To Top

Adair County Board of Education 2nd District

Adair

2nd Educational District

100% Reporting
Daniel Adams 717
57%
WinnerWinner
Quinn Lasley 533
43%
Return To Top

Adair County Board of Education 4th District

Adair

4th Educational District

100% Reporting
Jonathan Amos Gaskins 1,056
63%
WinnerWinner
Floyd Burton 630
37%
Return To Top

Columbia City Council

Adair

Top 6 win

100% Reporting
Ronald "Butch" Rogers 875
15%
WinnerWinner
Mark D. Harris 842
15%
WinnerWinner
Craig Dean 778
14%
WinnerWinner
Pamela Hoots 710
12%
WinnerWinner
Linda Waggener 697
12%
WinnerWinner
Anthony "Craig" Lasley 679
12%
WinnerWinner
Tommy Steele 622
11%
John W. Ford 511
9%
Return To Top

Allen County Board of Education 2nd District

Allen
100% Reporting
Stephanie Ashby 782
56%
WinnerWinner
A.J. Anderson 625
44%
Return To Top

Allen County Soil and Water Conservation District Supervisors

Allen

Top 4 win

100% Reporting
Danny Shipley 3,942
21%
WinnerWinner
Tommy Long 3,755
20%
WinnerWinner
Randy Harston 3,651
20%
WinnerWinner
Danny Stinson 2,712
15%
WinnerWinner
William Doug McClure 2,409
13%
Robin Dale Dalton 1,996
11%
Return To Top

Scottsville City Council

Allen

Top 6 win

100% Reporting
Beverly Tracy Anderson 851
14%
WinnerWinner
Mark Huntsman 844
14%
WinnerWinner
Ken Goforth 773
13%
WinnerWinner
Rogerlyn Buchanon Briddon 727
12%
WinnerWinner
Franklin L. Foster 723
12%
WinnerWinner
Michael Anthony McGuire 699
12%
WinnerWinner
David M. Huntsman 637
11%
Tad D. Taylor 632
11%
Return To Top

Morgantown City Council

Butler

Top 6 win

100% Reporting
Sterling White 407
13%
WinnerWinner
Dustin Embry 399
13%
WinnerWinner
Russell A. Givens 392
13%
WinnerWinner
Gary Southerland 382
12%
WinnerWinner
Sharon G. Johnson 370
12%
WinnerWinner
Jason Gaskey 338
11%
WinnerWinner
Ronald Givens 328
10%
Dionne Cannon Merritt 326
10%
Harold Todd Meredith 194
6%
Return To Top

Barren County Board of Education 4th District

Barren
100% Reporting
Shelly Key Groce 800
60%
WinnerWinner
Freddie Joe Wilkerson 524
40%
Return To Top

Cave City City Council

Barren

Top 6 win

100% Reporting
Mike Houchens 453
16%
WinnerWinner
E. Gary Hogan 425
15%
WinnerWinner
Steve Pedigo 415
14%
WinnerWinner
Gary T. Minor 376
13%
WinnerWinner
Kevin Dale Houchens 370
13%
WinnerWinner
Denny Doyle 332
11%
WinnerWinner
Seaborn Ellzey 306
10%
Lester Carney 241
8%
Return To Top

Glasgow City Council

Barren

Top 12 win

100% Reporting
Freddie M. Norris 2,852
9%
WinnerWinner
Patrick Gaunce 2,505
8%
WinnerWinner
Marlin Witcher 2,500
8%
WinnerWinner
James "Happy" Neal 2,489
8%
WinnerWinner
Wendell H. Honeycutt 2,465
8%
WinnerWinner
Stacy Norman Hammer 2,418
8%
WinnerWinner
John "Jake" Dickinson 2,354
8%
WinnerWinner
Gary Oliver 2,158
7%
WinnerWinner
Brad Groce 2,067
7%
WinnerWinner
Greg Harris 2,020
6%
WinnerWinner
Chasity Lowery 1,973
6%
WinnerWinner
Marna Kirkpatrick 1,893
6%
WinnerWinner
Andy Reece 1,736
6%
Ben Bucher 1,016
3%
Jazman Page 846
3%
Return To Top

Park City City Commission

Barren

Top 4 win

100% Reporting
Vonn Parsley 166
20%
WinnerWinner
Leon Higginbotham 156
19%
WinnerWinner
Donna Scavo 144
17%
WinnerWinner
Melody Ray 130
16%
WinnerWinner
Tony Gibson 123
15%
Stephen Toms 114
14%
Return To Top

43rd Judicial District

Barren and Metcalfe
100% Reporting
J. Gabriel Pendleton 10,366
50%
WinnerWinner
Kathryn Thomas 10,330
50%
Return To Top

Albany City Council

Clinton

Top 6 win

100% Reporting
Steve Lawson 548
16%
WinnerWinner
Tonya Claborn Thrasher 520
15%
WinnerWinner
Carl Ferguson 456
14%
WinnerWinner
Tony Delk 424
13%
WinnerWinner
Leland Hicks 394
12%
WinnerWinner
Frankie Stockton 373
11%
WinnerWinner
Jon Cowan 326
10%
Jarred Parrigin 323
10%
Return To Top

Clinton County Board of Education 4th District

Clinton
100% Reporting
Gary Norris 417
46%
WinnerWinner
Crystal Irwin 411
46%
Donald Story 73
8%
Return To Top

Burkesville City Council

Cumberland

Top 6 win

100% Reporting
Terry Murphy 374
13%
WinnerWinner
Billy Maxey 365
13%
WinnerWinner
Glen Allen Murphy 364
13%
WinnerWinner
Billy N. Guffey 343
12%
WinnerWinner
Odis Young 328
12%
WinnerWinner
Lana Shaw Owens 279
10%
WinnerWinner
Michelle Bell 260
9%
Fayette Doc Young 256
9%
Bernice S. Boston 245
9%
Return To Top

Cumberland County Board of Education 1st District

Cumberland
100% Reporting
Kristy Flowers Williams 516
75%
WinnerWinner
John McCloughan 169
25%
Return To Top

Cumberland County Board of Education 5th District

Cumberland
100% Reporting
Jackie Bryant 390
61%
WinnerWinner
Stevie Muse 245
39%
Return To Top

Brownsville City Council

Edmonson

Top 6 win

100% Reporting
Jeremy Spainhoward 227
19%
WinnerWinner
Stephanie Stewart Gibson 207
17%
WinnerWinner
Greg Nugent 180
15%
WinnerWinner
Anthony Slug Duvall 163
14%
WinnerWinner
Silas Sonny Prunty 158
13%
WinnerWinner
Justin Meredith 148
12%
WinnerWinner
Richard D. Jones 118
10%
Return To Top

Brownsville Mayor

Edmonson
100% Reporting
Jerry L. Meredith 179
62%
WinnerWinner
Roger Stevenson 112
38%
Return To Top

Grayson County Property Valuation Administrator

Grayson
100% Reporting
Ernie Perkins (Rep) 6,604
64%
WinnerWinner
Sherrie King Stinnett (Dem) 3,767
36%
Return To Top

Leitchfield City Council

Grayson

Top 6 win

100% Reporting
Rick Embry 1,108
14%
WinnerWinner
Harold Thomas Miller 1,067
14%
WinnerWinner
Margaret Alvey-Fey 1,039
13%
WinnerWinner
Raymond Tooty Cottrell 1,004
13%
WinnerWinner
Kelly Stevenson 957
12%
WinnerWinner
Margie Decker 940
12%
WinnerWinner
Wm. Billy Dallas 933
12%
Gerald Jerry Schlosser 834
11%
Return To Top

Greensburg City Council

Green

Top 6 win

100% Reporting
Trent Ford 661
15%
WinnerWinner
Jerry E. Crawford 595
13%
WinnerWinner
Connie Parson Judd 566
13%
WinnerWinner
Reva Nell Tucker 466
11%
WinnerWinner
Sandi Moran 464
10%
WinnerWinner
C.W. Vanarsdale 453
10%
WinnerWinner
Mary Despain 425
10%
Brian Curry 308
7%
Emily Jeffries 258
6%
Roger Gray 236
5%
Return To Top

Green County Board of Education 2nd District

Green
100% Reporting
Clevis Jeffries 709
70%
WinnerWinner
Martha Lobb Stepp 305
30%
Return To Top

Bonnieville City Council

Hart

Top 6 win

100% Reporting
Sherman Bowman 78
18%
WinnerWinner
Fran Bowsher 73
17%
WinnerWinner
Colby C. Smith 71
16%
WinnerWinner
Frieda Watkins 56
13%
WinnerWinner
Teresa Gulley 55
13%
WinnerWinner
Shirley R. Dye 53
12%
WinnerWinner
Suellyn White 47
11%
Return To Top

Green County Board of Education 4th District

Green
100% Reporting
Lisa Fields 480
61%
WinnerWinner
Angie Atwood 308
39%
Return To Top

Horse Cave City Council

Hart

Top 6 win

100% Reporting
David Lindsey 536
16%
WinnerWinner
Perry Wool Martin 503
15%
WinnerWinner
Vickie Rogers 500
15%
WinnerWinner
Jackie Buckingham 495
15%
WinnerWinner
Maronda L. Gibson 469
14%
WinnerWinner
Velpha Hatchett 405
12%
WinnerWinner
Walter Bush 382
12%
Return To Top

Munfordville City Council

Hart

Top 6 win

100% Reporting
Daryl Miles 363
17%
WinnerWinner
Robert L. Johnson 324
15%
WinnerWinner
JoAnn Pedigo 324
15%
WinnerWinner
Jennifer Jones 248
11%
WinnerWinner
Macy R. McDowell 247
11%
WinnerWinner
Bobbi Adcock 236
11%
WinnerWinner
Betty Sue Gossett 216
10%
Dona K. Ebert 215
10%
Return To Top

Adairville City Council

Logan

Top 6 win

100% Reporting
Rebecca Becky Tinch 233
18%
WinnerWinner
Danny Finch 227
18%
WinnerWinner
Amy Trimble Williams 198
15%
WinnerWinner
William G. Steen 174
14%
WinnerWinner
Derrick Scott 174
14%
WinnerWinner
Tabitha Stephens 147
11%
WinnerWinner
Johnny Joyce 134
10%
Return To Top

Auburn Mayor

Logan
100% Reporting
Mike Hughes 396
71%
WinnerWinner
Maxie D. Rittenberry 159
29%
Return To Top

Logan County Board of Education 4th District

Logan
100% Reporting
Teresa Hendrix 963
62%
WinnerWinner
Ralph Cropper 596
38%
Return To Top

Logan County Board of Education 5th District

Logan
100% Reporting
Johnny Dawson 587
56%
WinnerWinner
Ethan Holloway 460
44%
Return To Top

Russellville City Council

Logan

Top 6 win

100% Reporting
Jimmy Davenport 1,721
17%
WinnerWinner
Sandra F. Kinser 1,695
17%
WinnerWinner
Larry S. Wilcutt 1,406
14%
WinnerWinner
Pat Walpole Bell 1,386
14%
WinnerWinner
S. Darlene Gooch 1,329
13%
WinnerWinner
Jack J. Whipple 1,315
13%
WinnerWinner
Albert F. Head 1,017
10%
Return To Top

Edmonton City Council

Metcalfe

Top 6 win

100% Reporting
Ronnie Miller 365
15%
WinnerWinner
Wendell Sexton 361
15%
WinnerWinner
Curt Estes 354
15%
WinnerWinner
Cathy Nunn 351
15%
WinnerWinner
Austin Bragg 339
14%
WinnerWinner
Billy W. Jeffries 316
13%
WinnerWinner
Wayne Wilson 315
13%
Return To Top

Monroe County Annexation to the city of Tompkinsville

Monroe
100% Reporting
No 141
92%
WinnerWinner
Yes 13
8%
Return To Top

Central City City Council

Muhlenberg

Top 8 win

100% Reporting
Malcolm West 1,134
12%
WinnerWinner
Shannon Coombs 1,012
10%
WinnerWinner
Mike Jenkins 936
10%
WinnerWinner
Janel Hearld Brown 886
9%
WinnerWinner
Mae Christmas 864
9%
WinnerWinner
Richard Dicky Miller 829
9%
WinnerWinner
Jerry L. Mitchell 810
8%
WinnerWinner
Ellanee Lancaster 796
8%
WinnerWinner
Brent Hardin 726
7%
Rodney Termite Knight 644
7%
Jared S. Topmiller 628
6%
Jack Reno 482
5%
Return To Top

Drakesboro City Council

Muhlenberg

Top 6 win

100% Reporting
Roger Frazier 112
14%
WinnerWinner
Misty Brake-Hambrick 89
11%
WinnerWinner
Mike Jones 80
10%
WinnerWinner
Tex Ray Allen 79
10%
WinnerWinner
Scott Newman 76
10%
WinnerWinner
David Trent 58
7%
WinnerWinner
Todd Ford 57
7%
Brenda Knight 57
7%
Tex Ray Allen II. 54
7%
David Thomas 51
6%
Martha Garrett 42
5%
Marcus Garrett 37
5%
Return To Top

Muhlenberg County Board of Education 1st District

Muhlenberg
100% Reporting
Rajiv Johar 584
35%
WinnerWinner
Kenneth Mayhugh 561
33%
Margaret Ann Williams 537
32%
Return To Top

Muhlenberg County Board of Education 3rd District

Muhlenberg
100% Reporting
Susan Wells 1,572
67%
WinnerWinner
Sylvester Sly Johnson 787
33%
Return To Top

Powderly City Council

Muhlenberg

Top 4 win

100% Reporting
Bobby G. Webb 182
16%
WinnerWinner
Jonathan Armour 177
16%
WinnerWinner
Brenda Keplinger 176
15%
WinnerWinner
Donald Moore Pendley 167
15%
WinnerWinner
Erin Wells-Jarvis 158
14%
Robert J. Jordan 156
14%
Roger G. Ewing 125
11%
Return To Top

Hartford City Council

Ohio

Top 6 win

100% Reporting
George Chinn 537
18%
WinnerWinner
Barry Tony Ward 457
15%
WinnerWinner
David Minor 432
14%
WinnerWinner
Jerry Scoggins 415
14%
WinnerWinner
Bob Clements 406
14%
WinnerWinner
Nick White 384
13%
WinnerWinner
Cicero Flener Jr. 353
12%
Return To Top

Jamestown City Council

Russell

Top 6 win

100% Reporting
Barry Coffey 401
16%
WinnerWinner
Terry Robertson 389
15%
WinnerWinner
Tony Wright 379
15%
WinnerWinner
Larry Joe Murray 362
14%
WinnerWinner
Mitchell Marcum 351
14%
WinnerWinner
Harold Frog Miller 327
13%
WinnerWinner
Marcelene Taylor 307
12%
Return To Top

Russell County Board of Education 1st District

Russell
100% Reporting
Brenda Higginbotham 1,000
77%
WinnerWinner
Adam Garrett 299
23%
Return To Top

Russell County Board of Education 5th District

Russell
100% Reporting
Gerald Murray 707
53%
WinnerWinner
Beckie Selby Wade 630
47%
Return To Top

Russell Springs City Council

Russell

Top 6 win

100% Reporting
Eddie Thomas 673
14%
WinnerWinner
Ricky Barnes 553
12%
WinnerWinner
Timmy Hudson 545
12%
WinnerWinner
Sherry Bottom Daniel 509
11%
WinnerWinner
David C. Blakey 490
10%
WinnerWinner
Larry D. Skaggs 469
10%
WinnerWinner
Tommy Holt 416
9%
Kellie J. Malone 370
8%
Ray Barrett 262
6%
Charles Chuck Gossett 237
5%
James Allen Bunch 150
3%
Return To Top

Franklin City Commission

Simpson

Top 4 win

100% Reporting
Jamie Powell 1,930
20%
WinnerWinner
Larry Dixon 1,916
20%
WinnerWinner
Mason Barnes 1,886
20%
WinnerWinner
Wendell Stewart Sr. 1,694
18%
WinnerWinner
Herbert S. Williams 1,550
16%
James Cooke 589
6%
Return To Top

Campbellsville City Council

Taylor

Top 12 win

100% Reporting
Jay Eastridge 2,173
9%
WinnerWinner
James E. Ewing 2,115
9%
WinnerWinner
Sharon Hoskins-Sanders 1,949
8%
WinnerWinner
David A. Nunery 1,864
8%
WinnerWinner
W.M. Mike Hall Jr. 1,844
8%
WinnerWinner
Terry Keltner 1,743
7%
WinnerWinner
Patricia Patti Phillips 1,726
7%
WinnerWinner
Allen AJ Johnson 1,714
7%
WinnerWinner
Greg Rice 1,445
6%
WinnerWinner
Randall B. Randy Herron 1,391
6%
WinnerWinner
Diane Ford-Benningfield 1,298
5%
WinnerWinner
Alexander G. Shively 1,268
5%
WinnerWinner
Lucy Cox 1,260
5%
Henry L. Goff 1,139
5%
Rufus Frank Hansford Jr. 1,070
4%
Stan McKinney 428
2%
Return To Top

Campbellsville Independent School District

Taylor

Top 2 win

100% Reporting
Barkley Taylor 1,522
42%
WinnerWinner
Pat Hall 1,264
35%
WinnerWinner
Chanelle Jackson 816
23%
Return To Top

Taylor County Coroner

Taylor
100% Reporting
Daniel T. Cook (Rep) 7,101
64%
WinnerWinner
Lyndell R. Petty (Dem) 3,928
36%
Return To Top

Elkton City Council

Todd

Top 6 win

100% Reporting
Danny O. Laster 444
15%
WinnerWinner
Michael Case 431
15%
WinnerWinner
Frank F. McReynolds 428
15%
WinnerWinner
Doug Gibson 424
15%
WinnerWinner
David Haley 402
14%
WinnerWinner
David Allen Powell 401
14%
WinnerWinner
Eugene Jefferson 394
13%
Return To Top

Guthrie City Council

Todd

Top 6 win

100% Reporting
Harry Green 309
14%
WinnerWinner
Norma Johnson Williams 284
12%
WinnerWinner
Jimmy Covington 222
10%
WinnerWinner
Mary Charles King 221
10%
WinnerWinner
Terri Tilghman-Douglas 209
9%
WinnerWinner
Pam Covington Turner 188
8%
WinnerWinner
Bob Whittlesey 182
8%
Chad Johnson 148
6%
David England 148
6%
Julie Boyles Perell 136
6%
Albert Thomas 133
6%
Carrie A. Cantarelli 107
5%
Return To Top

Todd County Board of Education 5th District

Todd
100% Reporting
Floyd Henry 296
54%
WinnerWinner
Stephen R. Childers 248
46%
Return To Top

Trenton City Commission

Todd

Top 4 win

100% Reporting
Wayne Johnson 137
25%
WinnerWinner
Martha Jo Ray 119
22%
WinnerWinner
Barbara Crouch 110
20%
WinnerWinner
Josh McQueen 107
20%
WinnerWinner
Rachael Rundall 72
13%
Tim Prather 0
0%
Return To Top

Bowling Green City Commissioner

Warren

Top 4 win

100% Reporting
Joe W. Denning 8,727
15%
WinnerWinner
Sue Parrigin 8,156
14%
WinnerWinner
Brian "Slim" Nash 6,342
11%
WinnerWinner
Rick Williams 6,235
11%
WinnerWinner
Dan Rudloff 5,543
10%
Matt Stephens 5,473
10%
Nathan "Nate" Morguelan 3,326
6%
Ryan Gene Fulkerson 3,033
5%
Jennifer Morlan 2,986
5%
Andrew Manley 2,737
5%
Mark Bradford 2,601
5%
Derek Lee Reeder 1,380
2%
Return To Top

Bowling Green Mayor

Warren
100% Reporting
Bruce Wilkerson 15,308
100%
WinnerWinner
Return To Top

Plum Springs City Commission

Warren

Top 4 win

100% Reporting
Nellie Bea Talley 107
24%
WinnerWinner
Rosa Cowles 101
22%
WinnerWinner
Mitchell Rickman 90
20%
WinnerWinner
Joshua Galloway 83
18%
WinnerWinner
Philip D. Cashin 70
16%
Return To Top

Smiths Grove City Commission

Warren

Top 4 win

100% Reporting
Gary Vincent 245
22%
WinnerWinner
Robert Bob Buehl 182
17%
WinnerWinner
Martha M. Stiffey 176
16%
WinnerWinner
James Anthony Stidham 169
15%
WinnerWinner
Virginia Arterburn 161
15%
Cova Teresa Stidham 160
15%
Return To Top

Warren County Soil and Water Conservation District Supervisors

Warren

Top 4 win

100% Reporting
Emily Perkins Sharp 19,807
21%
WinnerWinner
John W. Westbrook 19,745
21%
WinnerWinner
Darrell W. Cohron 18,815
20%
WinnerWinner
Orville Pete Dotson 18,110
19%
WinnerWinner
Noel D. Hill 17,297
18%