Total Fitness Run and Walk for Children

Nearly 3,700 cases of child abuse were reported in our area in the last year.

That's why the Family Enrichment Center teamed up with Total Fitness Connection to put on the "Run and Walk for Children".

The races kicked off bright and early Saturday at Basil Griffin Park in Bowling Green.

Participants could choose from the Mini-Marathon, the 5K Run or Walk, Pump and Run, or the "Fun to be Fit" One Mile children's race.

The registration fee for the event goes to benefit the Family Enrichment Center in its mission to empower families.

"It helps to prevent child abuse. It's something that's overlooked alot so I figured the entry fee was worth it with it being a good cause", says participant Julie Wilson.

Runners of all experience levels took part in the race.

2007 Race Results:

MALE – MINI MARATHON

Winner: Brad Schneider 1:21:25
Master: Tim Slattery 1:24:11
Grand Master: Mike Wells 1:40:37

15-19

1st Ben White 1:26:32
2nd Aaron Poore 1:30:16
3rd John Walker 1:30:30

20-24

1st Tony White 1:21:37
2nd Patrick Hammond 1:24:27
3rd D.J. Croxton 1:26:05

25-29

1st Yuji Wade 1:37:18
2nd Davey Mills 1:41:23
3rd Ben Dorris 1:48:18

30-34

1st Cort Basham 1:27:06
2nd David Haynes 1:32:21
3rd Tim Davis 1:32:38

35-39

1st Brian Ford 1:25:15
2nd Jeff Stein and Ike 1:31:46
3rd Patrick Falker 1:39:43

40-44

1st Takeshi Ozawa 1:27:44
2nd William Gill 1:42:16
3rd Steve Rone 1:49:11

45-49

1st Chip Stewart 1:33:02
2nd Vern Long 1:33:56
3rd Robert Byrd 1:38:12

50-54

1st Joe Rushing 1:47:26
2nd Kevin Wilson 1:48:22
3rd Bill Boronow 1:50:52

55-59

1st Raymond Green 1:42:02
2nd Bob Napier 1:43:23
3rd Jerry Riney 1:45:30

60-69

1st Jim Haynes 1:40:39
2nd Daryl Simpson 1:52:11
3rd Johnny Hunt 2:12:03

70 & over

1st Charles Wortham 2:34:03

FEMALE – MINI MARATHON

Winner: Marla Ford 1:30:45
Master: Donna Johnson 1:40:53
Grand Master: Ruth Sutton 1:54:02

15-19

1st Morgan Whitney 1:52:29
2nd Katie Wellington 1:53:31
3rd Kayla Golliher 1:58:36

20-24

1st Emily Bain 1:40:50
2nd Kate Kirby 1:48:17
3rd Natalie Hodges 1:52:29

25-29

1st Sarah Mueller 1:56:26
2nd Anna Kendall 2:02:38
3rd Sarah Boronow 2:25:56

30-34

1st Michele Fiala 1:55:04
2nd Heather Oakley 1:58:11
3rd Laura Hughes 2:09:05

35-39

1st Julie Marsh 1:52:36
2nd Michelle Hartis 1:53:49
3rd Sharon Eagles 2:03:39

40-44

1st Beth Harris 1:48:07
2nd Marta Roller 1:48:20
3rd Catherine Warren 2:01:43

45-49

1st Janet Ritchie 1:59:15
2nd Angie Pritchett 2:03:39
3rd Diane Bain 2:04:02

50-54

1st Laurie Kwok 1:56:39
2nd Trish Steelman 1:58:35
3rd Nancy Yates

55-59

1st Donna Moss 1:56:58

60-69

1st Sandy Bridges 1:58:36
2nd Lucy Gleason 2:19:28

5K WALK

FEMALE – 5K WALK

WINNER: Elizabeth Main 35:39
MASTER: Donna England 37:34
GRAND MASTER: Ann Wilson 40:19

14 & under

1st Emily Tyler 38:12
2nd Amber Woods 43:59
3rd Kimberly Cooper 46:03

15-19

1st Casie House 40:44
2nd Kasey Ward 40:45
3rd Heather Whalen 43:07

20-24

1st Brittany Larue 43:38
2nd Andrea Wilkins 48:00
3rd Lauren Lewis 48:03

25-29

1st Kim Alexander 39:16
2nd Stacie Thompson 39:17
3rd Beth Burt 39:18

30-34

1st Heather Hall 42:12
2nd Kelly Allen 42:13
3rd Jill Beard 42:21

35-39

1st Jennifer Tyler 41:33
2nd Kay Odell 42:22
3rd Dionna Szewczak 47:27

40-44

1st Emiko Ozawa 38:00
2nd Mary Jo Anderson 41:51
3rd Karen Carver 44:51

45-49

1st Debra Heers 38:45
2nd Doreen Cassel 40:44
3rd Fammie Green 43:41

50-54

1st Karen Renfrow 41:20
2nd Monica Wright 45:54
3rd Pat Allen 47:50

55-59

1st Mollie Wade 41:16

60-69

1st June Alcott 43:06
2nd Anita Wilson 46:01
3rd Flora Mae Whittaker 47:35

MALE - 5K WALK

WINNER: Charles Waller
MASTER: Arthur Howard
GRAND MASTER: Dave Kirgan

25-29

1st Adam Williams 48:00
2nd Andrew Reising 48:50
3rd TJ Taylor 49:50

30-34

1st Ben Mercer 51:24

35-39

1st Kazuhiro Nishioka 40:55
2nd John Eagles 49:34
3rd Joe Allen 50:36

40-44

1st Lowell Ware 47:51
2nd Joe Harris 50:40

45-49

1st Fred Horn 47:00
2nd Matt Milburn 53:34

50-54

1st Vince Perriello 41:21
2nd Terry Potter 49:52

60-69

1st Barry Brunson 37:40
2nd Roger Swiatlawski 42:03
3rd Harry Heers 43:37

5K RUN

FEMALE – 5K RUN

WINNER: Courtney Lyons
MASTER: Lilly Wheet
GRAND MASTER: Debbie Higgins

14 & Under

1st Lauren Walker 23:50
2nd Gillian Perry 29:54
3rd Erin Scannell 31:31

15-19

1st Elizabeth Wilson 23:15
2nd Stephanie Hiser 28:36

20-24

1st Sarah Koehler 23:47
2nd Riley Jones 23:52
3rd Rosie Plas 24:00

25-29

1st Whitney Ray 23:50
2nd Maria Spears 26:16
3rd Becky Cassel 26:33

30-34

1st Stacy Neitzel 23:36
2nd Sherri Vibbert 23:58
3rd Michelle Abbott 25:11

35-39

1st Chikako Nishioka 23:06
2nd Katrina Phelps 25:08
3rd Regina Guthrie 25:18

40-44

1st Kim Gentry 24:54
2nd Linda Cantrell 26:30
3rd Kristine Perry 26:56

45-49

1st Pamela Mastin 27:35
2nd Debbie Jeffries 27:54
3rd Laura Lico 28:37

50-54

1st Brenda Canler 31:52

55-59

1st Linda McBride 31:51
2nd Joanne Walton 34:11

MALE – 5K Run

WINNER: James Hammond 17:59
MASTER: Marty Cook 19:48
GRAND MASTER: William Simpson 23:40

14 & Under

1st Andrew Yell 25:41
2nd Drew Hardy 25:58
3rd Austin Wright 26:34

15-19

1st Nick Goodman 19:38
2nd Scott Banks 20:08
3rd Andrew McMurray 23:12

20-24

1st Peter Reid 21:26
2nd Stuart Johnson 22:00
3rd Nick Atkins 22:25

25-29

1st Jake Couch 19:24
2nd Dustin Gupton 19:49
3rd Clay Perkinson 20:14

30-34

1st Brian Packard 20:22
2nd Michael Sigmon 23:19
3rd Jamie Hill 23:59

35-39

1st David Jones 22:20
2nd Seth Vibberty 22:55
3rd Scott Tylick 23:07

40-44

1st Jens Harlander 19:56
2nd Scott Siebold 22:13
3rd Kevin Cockerel 22:30

45-49

1st Alex Fitzpatrick 21:58
2nd Gordon Buckman 24:05
3rd Brent Harris 24:22

50-54

1st Brian Roskoskey 24:14
2nd Indar Jhamb 25:15
3rd Tom Willis 30:01

55-59

1st Joe Allen 31:04
2nd Steve Tuttle 31:23
3rd Carveh Piranco 36:07

60-69

1st James Harris 33:31
2nd Fred Alcott 35:59

Pump & Run

MALE

1st Chris Barnes -2.54
2nd Marty Cook +2.44
3rd Dustin Gupton +4.50

FEMALE

1st Lilly Wheet -15.50
2nd Elizabeth Cook -10.10
3rd Tracie Berry – 2.54

2007 Fun to be Fit Age Division Winners

Boys 5-8
1st Rylan Moore
2nd Jay Buser
3rd Corey Wierson

Girls 5-8
1st Madison Alexander
2nd Hannah Huffaker
3rd Lynda Scannell

Boys 9-12
1st Riley Phelp
2nd Neal Wilson
3rd Rob Warren

Girls 9-12
1st Morgan Smith
2nd Caroline Patton
3rd Madeline Haas


WBKO 2727 Russellville Road Bowling Green, KY 42101-3976 Phone: 270-781-1313 After Hours Hotline: 270-781-6397 Fax: 270-781-1814
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 6818377 - wbko.com/a?a=6818377